Przewodnik Wiatrak-Jobs w Niderlandach


Zuid-Holland


Zwiedzaj najciekawsze i atrakcyjne miejsca w południowej Holandii w wolnym czasie. Duże miasta, takie jak Rotterdam i Haga, na przemian z nadmorskimi kurortami, takimi jak Scheveningen i Noordwijk, tulipany w Keukenhof i wiatraki na Kinderdijk czekają na Ciebie. W krótkim czasie poznasz prawdziwą Holandię. Popularne miejscowości w południowej Holandii to:


Westland


Pomiędzy Hagą, Delft i Rotterdamem znajduje się Westland.

Tutaj możesz podziwiać zdobione łodzie podczas parady pływających kwiatów, wybrać się w rejs po holenderskich wioskach lub na wycieczkę rowerową, podczas których zwiedzisz wyjątkowe miejsca, których nigdy wcześniej nie widziałeś! 

Wybierz się na wycieczkę do historycznego miasta Delft, spędź dzień na plaży w Kijkduin, Ter Heijde lub Monster i wybierz się na kolację do jednej z wielu restauracji serwujących różnorodne kuchnie świata.

Podczas pobytu w Westlandzie warto zwiedzić:

Wraz z zaporą Hartelkering oraz linią wałów przeciwpowodziowych jest częścią systemu przeciwpowodziowego Europoortkering. Raz w roku, przed rozpoczęciem sezonu burzowego, Rijkswaterstaat testuje zamknięcie zapory Maeslantkering i bariery Hartel. Zapory te mają za zadanie chronić 2 miliony mieszkańców południowej Holandii przed falami sztormowymi z morza. Żadna ochrona przeciwpowodziowa na świecie nie ma większych ruchomych części niż zapora Maeslanta. Ten Deltawerk może wytrzymać falę o wysokości 5 m nad poziomem morza. Maeslantkering znajduje się w Nieuwe Waterweg niedaleko Hoek van Holland i został zbudowany w latach 1991–1997. Konstrukcja jest w pełni automatycznie sterowana i wraz z zaporą Hartel i poszerzającą się groblą Rozenburg tworzy zaporę Europoort. Zapora Maeslanta jest barierą przednią, co oznacza, że absorbuje pierwsze uderzenia podczas wezbrania wód morza. W ten sposób bariera ta chroni przed sztormem mieszkańców południowej Holandii. Posiada 2 gigantyczne ramiona o szerokości 210 m, wysokości 22 m głębokości 15 m. Zamknięcie zapory zajmuje łącznie 2 godziny gdzie współpracuje z przegubami kulowymi o średnicy 10 m i wadze 680 ton.

Keringhuis, Public Centre Water (https://www.keringhuis.nl/)- to centrum informacyjne o ochronie przeciwpowodziowej w południowej Holandii i imponującym Maeslantkering. Zwiedzaj Keringhuis, Public Centre Water z przewodnikiem lub bez. Będąc na miejscu naciśnij 1 z przycisków i przekręć kran na placu wodnym, aby uzyskać więcej informacji o tym, dlaczego Holandia jest tak dobrze chroniona, kiedy zamykają się zapory sztormowe, jak Holandia radzi sobie z wodą lub na co powinniśmy zwracać uwagę w okresach suszy. Możesz poczuć i usłyszeć nadchodzącą burzę i zobaczyć wodę z głównych kanałów przepływających przez Holandię.

 

Solex Tours zostały stworzone przez Westland i Midden-Delfland. Po odbytej wycieczce Solex można skorzystać z różnorodnego bufetu. De Tuinderij znajduje się na granicy Midden-Delfland i Westland (De Glazen Stad), pośrodku polderu (depresyjny teren nadmorski, sztucznie osuszony i otoczony groblami w celu ochrony przed zalaniem) i wzdłuż wody. Dziś firma oferuje wiele wyjątkowych, przezabawnych zajęć, które zapewnią każdemu, młodemu i starszemu, niezapomniany dzień. Na „De Wurft” można grać w różne gry i spacerować po muzeum z licznymi starymi motorowerami i nostalgicznymi zabytkami. Po zarezerwowanych zajęciach możesz zjeść przekąskę i napić się drinka w salonie w stylu lat 60/70-tych. Wszystkie te atrakcje dostępne w jednym miejscu sprawiają, że Twój dzień staje się niezapomniany.

 

Watertuin w Naaldwijk to wyjątkowe miejsce składające się z wielu zadaszonych japońskich ogrodów i stawów, w których pływają setki kolorowych karpi Koi. Kamienne chodniki wiją się przez ogrody, mijają stawy do wolier, w których żyją japońskie słowiki, ary i turaki białolicy. Bonsai, młode pędy bambusa i kwitnące azalie to tylko niektóre z egzotycznych roślin i drzew, które można podziwiać w pięknych ogrodach Watertuin. Będąc na miejscu nie zapomnij przyjrzeć się 900-letniemu drzewu oliwnemu, które zostało specjalnie sprowadzone!

 

Wyobraź sobie jazdę na torze o długości 1,2 km z mostami, wzniesieniami i ponad 25 zakrętami! Największy kryty tor kartingowy w Europie znajduje się w Poeldijk.

 

Zaplanuj wycieczkę rowerową i zobacz wiele ciekawych miejsc na Westlandzie, takich jak np. Het Nationaal Park Hollandse Duinen (Park Narodowy Holenderskie Wydmy), Bunkers in het Westland (Bunkry na Westlandzie - z okresu II wojny światowej).

 

Obszar Parku Narodowego Hollandse Duinen rozciąga się od Hoek van Holland do Langevelderslag (Noordwijk). Obszar wydm ma 43 kilometry długości, do 8,5 km szerokości i około 200 km2 powierzchni. To piękny nadmorski krajobraz, w którym na przemian występują osiedla, wydmy, wioski morskie i miasta. Wybrzeże Westland znajduje się również w Parku Narodowym Hollandse Duinen. Westland ma 8 kilometrów plaży, od Slag Vlugtenburg do Sand Motor. Plaża jest czysta, szeroka i cicha, gdzie odnajduje się wiele przybrzeżnych, brodzących ptaków oraz również pojawiają się foki! Wydmy są idealne do spacerów, jazdy na rowerze i jazdy konnej.

 

Część Westlandu, w tym cała wioska 's-Gravenzande, znajdowały się podczas drugiej wojny światowej w obrębie „twierdzy Hoek van Holland”. Wokół tej fortecy były bunkry, rowy i zapory. Dwie różne siedziby twierdzy znajdowały się w Westlandzie, w tym jedna w Staelduinse Bos. Na Westlandzie wciąż jest wiele bunkrów które można zobaczyć podczas przejażdzki na rowerze lub odwiedzając muzea takie jak:

Bunker Bremen (https://www.forthvh.nl)- to muzeum wojsk obrony przybrzeżnej które warto zwiedzić. Bunkier w Bremie to nowa lokalizacja fundacji Fort aan den Hoek van Holland, działającej jako zarejestrowane „Holenderskie Wojskowe Muzeum Obrony Wybrzeża”. Poza magazynem, bunkier służy do realizacji projektów edukacyjnych, prezentacji, centrum wiedzy oraz przygotowywania mobilnych wystaw. Współpraca z fundacją „Zuid-Hollands Landschap” umożliwia połączone wycieczki po wyjątkowym rezerwacie przyrody Vinetaduin.

Atlantikwall-Museum (https://www.atlantikwall-museum.nl/home.html)- to muzeum oraz duży niemiecki bunkier który znajduje się na Noorderpier Hoek van Holland od 1943 roku. Ten bunkier, bunkier z bronią typu 611, był częścią niesławnego Wału Atlantyckiego podczas drugiej wojny światowej.